Aziz OMUR tarafından İstanbul'da kurulan vom Wildmeister, 2002 yılında kurulmasından bu yana VDD (Verein Deutsch Drahthaar) ile işbirliği içindedir.


- Aziz Omur Kurucu

vom Wildmeister , ve Deutsch Drahthaar hakkında.

vom Wildmeister


Deutsch Drahthaar ırkını seçme sebeplerime gelince; öncelikle her avda kullanabileceğim bir köpek ve avın dışında da her türlü aktivitenize eşlik edebilecek karakterde olmasıydı. Gerçekten de bu ırk ile zaman geçirdikçe ve tanıdıkça vazgeçemeyeceğimi anladım. Daha önce avlandığım ırklara göre avantajları, hem avcılık hem de karakter olarak, çok fazlaydı. Üretim sınavlarından geçip, zuchtschau(ırk standartı değerlendirmesi) ve kalça/omuz röntgenlerinin hatasız çıkması şartıyla üretim izni alan bireylerin eşleştirilmeleriyle Türkiyede ilk defa Almanya’daki regülasyonlara uyan yavrular doğdu. Temmuz 2018 itibari ile ‘’T’’ batını yavrular dünyaya geldiler. Bu yirmi eşleşmeden yaklaşık 150 vom Wildmeister yavru Türk avcısının kullanımına sunuldu. Üreticilikte esas olan, batın veya yavru sayınızın çokluğundan ziyade eşleştirdiğiniz köpeklerin kalitesi ve ne kadar avcı olduklarıdır. Her ne kadar köpeklerin sınavlardaki başarıları dikkat çeksede de sonrasında onlara vereceğiniz avlanma tecrübesi ileriki nesillerin kalitelerinin arttırılması açısından çok gerekli ve önemlidir..

Deutsch Drahthaar


Deutsch Drahthaar ırkının standartlarına uygun ve genetik kabiliyetlerinin korunmasına yönelik üretilmesi amacıyla üretime 2002 yılında vom Wildmeister adıyla başladım. Türkiyede çok yaygın olarak kullanılmayan bu ırkın yanlış örneklerini düzeltmek ve doğru olarak tanınmayan özelliklerini avcılara tanıtabilmek için ile yola çıktım. Türkiye'de geçmiş yıllardan kalan yanlış bilgilerin doğrularını aktarabilmek ve ırkın gerçek kimliğini tanıtmak öncelikli gayem oldu. Çokamaçlı kontinental ırkların bir üyesi ve en gelişmiş örneği olan Deutsch Drahthaar'ın avcılığın her alanında kullanılabilindiğini gösterebilmek için bu ırkın temsil edilmesi gerekliydi. 2008 yılında da Deutsch Drahthaar Derneğini kurarak Almanya'daki sisteme bağlı kalarak FCI hakemleri ile ve daha sonra da Almanyadan gelen hakemlerle sınav ve üretim kurallarını benimsedik.Detaylı bilgi almak için


Bize Ulaşın