Deutsch Drahthaar’ın Kullanım Alanları

Deutsch Drahthaar'ın Avda Kullanım Alanları

Diğer av köpeği ırklarının çoğundan farklı olarak Deutsch Drahthaar, avın birçok değişik tarzına uyum sağlar. Birkaç kelimeyle özetlemek istersek, sürek avında izleyen/ kovan, üveyik/ördek/kaz avında markalayan/aport eden, mera/orman avlarında fermalayan/aport eden, tavşan avında keza fermalayan/izleyen/kovan/aport eden...

Deutsch Drahthaar ülkemizde genellikle kuş avlarında, bıldırcın, çulluk, keklikte kullanılmaktadır. Hem havadan hem yerden koku alma özelliği sayesinde kuşun gezdiği yerden izleyerek yattığı yerde fermalaması ve vurulduktan sonra aport etmesi, yaralı kuşları takip ederek bulmaları sayesinde ele geçirilmelerini sağlamaları konularında çok başarılıdır.

Yukarıda bahsettiğim hem havadan hem de yerden koku alabilmeleri onları diğer avlarda da farklı kılar. İster domuz ister tavşan avında yerden koku alarak izleyebilmeleri, domuzu veya tavşanı kaldırdıktan sonra sesli kovmaları, yaralı hayvanı kokusundan veya kan izinden takip edebilmeleri Deutsch Drahthaar'ın bu avlarda da kullanılabileceğinizi sağlar. Ülkemizde bu alanda çok kullanılmasalar da dünyada örnekleri çoktur.

Üveyik, ördek ve kaz gibi geçit/bekleme avlarında, doğru eğitimle köpeğinizi yanınızda oturtup vurulan hayvanları aport ettirebilirsiniz. Bilinen aportçu ırklardan aşağı kalmayan kabiliyetleri sayesinde Deutsch Drahthaar size bu avlarınızda da faydalı olacaktır. Vurulan avın ele geçmemesi veya takip edilmemesi avcılık etiklerine aykırı olmakla birlikte ''avlanma'' fiilinin eksik kalması demektir. Bunun içindir ki avcılık köpeksiz ve hatta iyi eğitimli olmayan bir köpekle mümkün değildir. Almanların meşhur sözü'' Jagd ohne hund ist schund'' yani köpeksiz yapılan av değersizdir, bu konunun tek cümleyle en güzel özetidir.

Deutsch Drahthaar'ın bu geniş yelpazede kullanılabilmesi, Almanların yüzyıldan fazla zamandır onları çok amaçlı av köpeği yapmaları yolunda uyguladıkları sınav sisteminin meyvesidir.